O fostă polițistă și un director AEP: averi cu aur la bursă

Doi angajați la stat au cumpărat aur pe bursă de peste 36 milioane lei. Suma depășește cu mult veniturile înregistrate de ei, potrivit declarațiilor de avere pe care le-au depus de-a lungul timpului.

O persoană a lucrat la poliția de frontieră. Cealaltă a fost numită director la Autoritatea Electorală Permanentă (AEP), după ce în trecut a consiliat juridic Prefectura Satu Mare.

DE CE E IMPORTANT: Aleșii sau funcționarii trebuie să arate că nu se îmbogățesc în mod nejustificat în timpul mandatului sau funcției pe care o au. Declarațiile de avere sunt instrumente esențiale pentru transparență, integritate și prevenirea corupției în sectorul public. Publicarea lor contribuie la responsabilizarea funcționarilor și la consolidarea încrederii în instituții.

Polițista

În 2022, Cristina Ciuciulete, ofițer la Poliția de Frontieră, declara că deține 111.200 XAU. La momentul achiziției, adică 2020, asta însemna la cursul BNR aproape 26.800.000 de lei. 

XAU este „un instrument financiar derivat, folosit în tranzacții bursiere, ETF-uri (fonduri tranzacționate la bursă) pe aur, contracte CFD (contracte pe diferență) oferite de brokeri reglementați”, conform Băncii Naționale a României (BNR). 

Un XAU reprezintă pe bursă 31,1 grame de aur. 

Am întrebat-o pe Cristina Ciuciulete cât a plătit pentru aurul de pe bursă și de unde a avut banii. 

„Justificarea pentru suma de bani investită în XAU poate fi dovedită cu ușurință atunci când este necesar”, ne-a transmis ea și a menționat că datele noastre sunt eronate, fără să explice de ce. 

Ne-a spus că sursa banilor este: „40% din suma de credit de nevoi personale achitat din salariu, 40% misiuni internaționale și 20% de la părinți”. Nu a spus însă cât a plătit pentru cei 111.200 XAU.

Din 2019, salariul Cristinei Ciuciulete a fost anonimizat în declarațiile de avere. Nu a declarat venituri din alte surse, precum misiuni. În acel an era angajată la Inspectoratul General al Poliției de Frontieră. 

Tot în 2019, a luat un credit de 264.000 de lei și a cumpărat un apartament de 42 metri pătrați.

În martie 2020, un ofițer specialist putea încasa din salariu maxim 8.400 de lei pe lună. Dacă funcția era de comandă, suma putea ajunge la maxim 12.290 de lei pe lună. 

Ciuciulete a terminat Școala de Pregătire a Agenților Poliției de Frontieră din Oradea în 2007. Zece ani mai târziu, a intrat la facultatea de profil de la Academia de Poliție din București. Până în 2022 a lucrat la poliția de frontieră. 

Are 40 de ani, iar pe Facebook spune că locuiește la Varșovia, studiază la Asociația Română de Psihoterapie Integrativă și a studiat la Institutul Diplomatic Român.

Angajatul de la Autoritatea Electorală Permanentă

Sebastian Domuț are 55 de ani și lucrează doar la stat cel puțin din 2008. Soția lui, Bianca Suzana Domuț, este profesoară la Colegiul Național Mihai Eminescu din Baia Mare.

În 2022, Domuț a cumpărat 35.975 XAU conform unei declarații de avere depuse anul trecut. Cursul mediu pentru un XAU la momentul achiziției a fost de 271 de lei. Investiția ar fi presupus aproape 9.750.000 de lei. 

L-am întrebat câți lei a plătit pentru XAU și de unde a avut banii.

El spune că acea sumă reprezintă de fapt „valoarea la zi a celor 103 grame de aur financiar XAU”, cumpărați din salariile familiei. 

Spune că e „greșit” să-i convertim în lei.  

Doar că  pe site-ul BNR există cursul în lei pentru un XAU încă din 2015.

În 2021, adică înainte de achiziția de XAU, lui Domuț i-au dispărut din declarația de avere o casă, un teren și două credite de aproape 280.000 de lei luate în 2019. Nu-i clar ce s-a întâmplat cu ele, din moment ce veniturile de la stat au fost constante.  


Până în 2014, Sebastian Domuț a fost consilier juridic la Prefectura Satu Mare. Apoi a fost consilier parlamentar la biroul Autorității Electorale Permanente (AEP) Satu Mare, iar acum este director în cadrul aceleiași instituții.

Cover: Horațiu Bontea

Surse foto: Facebook și portalsm.ro

Ziarele sunt scrise de jurnaliști, dar aparțin cititorilor lor.

Intră în comunitatea cititorilor responsabili, care plătesc pentru munca jurnaliștilor:

Anca Mihai a lucrat până în 2024 ca arhitect, iar recent a trecut la jurnalism.